Subašić obranio kazneni udarac

Hrvatska "okrenula" Španjolsku za prvo mjesto!

21.06.2016.

Uz već osiguran plasman u osminu finala, hrvatska nogometna reprezentacija susrela se s braniteljem naslova u trećem kolu natjecanja po skupinama na Europskom prvenstvu u Francuskoj te preokretom došla do pobjede.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 2:1 (1:1)
Europsko prvenstvo 2016., Skupina D.
Stade de Bordeaux, Bordeaux.

Sudac: B. Kuipers (Nizozemska)

Strijelci: 0:1 - Morata (7'), 1:1 - N. Kalinić (45'), 2:1 - Perišić (87')

Žuti kartoni: Rog (29'), Vrsaljko (70'), Srna (70'), Perišić (88')

Hrvatska: Subašić, Vrsaljko, Ćorluka, Jedvaj, Srna, Badelj, Rog (od 82' Kovačić), Perišić (od 90+4' Kramarić), Rakitić, Pjaca (od 90+2' Čop), N. Kalinić. Izbornik: A. Čačić.

Španjolska: De Gea, Alba, Pique, Ramos, Juanfran, Fabregas (od 84' Thiago), Iniesta, Busquets, Nolito (od 60' Soriano), Silva, Morata (od 67' Aduriz). Izbornik: V. del Bosque.

Hrvatska i Španjolska u izravnom su okršaju u Bordeauxu odlučivale o vlasniku prvog mjesta u Skupini D, pri čemu je aktualnom prvaku Europe dovoljan bio i neriješeni ishod, ali Vatreni su bez ozlijeđenih Modrića i Mandžukića te uz preokret i obranjeni kazneni udarac uzeli sva tri boda i preskočili suparnika.

Španjolska je povela nakon samo sedam minuta igre, kada je Morata okončao lijepu akciju svoje momčadi i poslao loptu u mrežu.

No, iako im je obrana u nekoliko situacija bila na ispitu, Vatreni su bili opasni po suparnička vrata, počevši s udarcem Nikole Kalinića izvan kaznenog prostora te odličnim lobom Ivana Rakitića koji je pogodio i prečku i vratnicu da bi odsjeo na gol-crti.

Subašića je potom testirao Silva, blizu je pogotku bio i Nolito, pokušavali su Španjolci i ubačajima, ali Hrvatska je samom kraju prvog dijela uspjela poravnati. Ivan Perišić je centrirao s lijeve strane, a N. Kalinić odlično reagirao i stopalom u skoku svladao De Geu. S tih 1:1 otišlo se na odmor.

U nastavku je također prilika bilo s obje strane. Pjaca je pucao škaricama, Ramos je zamalo pogodio glavom, a u 70. minuti Španjolci su dobili šansu s bijele točke. No, Danijel Subašić uspio je zaustaviti udarac Ramosa i ostaviti Hrvatsku u egalu.

Tri minute prije kraja, izabranici Ante Čačića stigli su do pobjedničkog pogotka iz protunapada, zahvaljujući brzom i preciznom Perišiću, koji je naciljao bliži kut španjolskog vratara za konačnih 2:1 i veliko hrvatsko slavlje na terenu i na tribinama.

U drugom susretu trećeg kola, Turska je svladala Češku 2:0 i osvojila treće mjesto. U osmini finala, Hrvatska će 25. lipnja u Lensu igrati protiv jedne od najboljih trećeplasiranih momčadi.