Izdvojeni trenuci Srnine karijere s Vatrenima

09.08.2016.

Bogatu reprezentativnu karijeru Darija Srne obilježili su i neki posebno vrijedni i važni trenuci u hrvatskom dresu.

Pogodak Australiji

Nakon što je dao golem doprinos plasmanu na svjetsku smotru u Njemačkoj, postigavši pobjedonosne pogotke protiv Švedske i u gostima i kod kuće, Darijo Srna ubilježio je i pogodak na najvećoj pozornici. U odlučujućem susretu trećeg kola grupne faze protiv Australije, budući je hrvatski kapetan 22. lipnja 2006. u Stuttgartu već u drugoj minuti odlično naciljao iz slobodnog udarca te doveo Hrvatsku u vodstvo. Susret je završio bez pobjednika (2:2) i Hrvatska je zaključila svoj nastup na Svjetskom prvenstvu, no Srna se kandidirao za jedan od najljepših golova Hrvatske na velikim natjecanjima.

Kapetanski debi

Darijo Srna Vatrene je kao kapetan prvi puta izveo na teren 11. veljače 2009. godine u Bukureštu, na stadionu tamošnje Steaue. Prijateljski je susret završio pobjedom Hrvatske 2:1, a za preokret su nakon vodećeg gola Marice pogađali Ivan Rakitić i Niko Kranjčar. U svojoj pobjedničkoj premijeri Srna je odigrao cijeli dvoboj te zaradio žuti karton, a povjerenje mu je ukazao tadašnji izbornik Slaven Bilić. Srna je 68 puta bio kapetan Hrvatske, a zanimljivo, i svoj je prvi nastup za Hrvatsku ubilježio na gostovanju kod Rumunjske, još 2002. godine, u pobjedi 1:0 u Temišvaru.

Jubilej "stotke" uz pogodak J. Koreji

U Londonu, na Fulhamovom stadionu Craven Cottage, Hrvatska je 6. veljače 2013. godine odigrala prijateljsku utakmicu protiv Južne Koreje i slavila 4:0, a tom su prigodom kapetan Darijo Srna te Stipe Pletikosa i Josip Šimunić ušli u ekskluzivno društvo igrača sa 100 nastupa za Vatrene. Ranije je taj jubilej proslavio Dario Šimić, a kasnije im se pridružio Ivica Olić. Srna je 100. nastup proslavio uz pogodak - suparničku je mrežu zatresao u 41. minuti za 2:0.

Pogodak Islandu

Hrvatska se na Svjetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu plasirala kroz dodatne kvalifikacije, a "točku na i" uzbudljivog ciklusa stavio je upravo Srna. Vatreni su iz prve utakmice doigravanja u Reykjaviku donijeli 0:0, da bi u Maksimiru 19. studenoga 2013. godine Mario Mandžukić zabio za hrvatsko vodstvo. Međutim, Mandžukić je pri kraju prvog dijela isključen te je Hrvatska u nastavak ušla s igračem manje, da bi Srna već u 47. minuti pronašao put pored islandskog vratara za konačnih 2:0 i još jedno veliko slavlje Vatrenih.

EP u Francuskoj 2016.

Posljednje veliko natjecanje Darija Srne, pokazalo se, bila je europska smotra ovoga ljeta, a kapetan ga je odigrao vrhunski te još jednom dokazao svoju igračku, kapetansku i ljudsku veličinu. Srni je, naime, tijekom turnira preminuo otac, a kapetan se poslije sprovoda vratio u Francusku i posebno ispunjen emocijama nastavio voditi svoje suigrače do remija s Česima i pobjede nad braniteljem naslova Španjolskom te do plasmana u drugi krug i dvoboja s budućim vlasnikom naslova, Portugalom.