Hrvatska i Turska na startu podijelile bodove

Vatreni su u ponedjeljak u Zagrebu otvorili svoj nastup u europskim kvalifikacijama za svjetsku smotru 2018. godine te podijelili bodove s Turskom.

Strijelci: 1:0 - Rakitić (44' - 11m), 1:1 - Calhanoglu (45+3')

Žuti kartoni: Tufan (90+2'), Sahan (90+4')

Hrvatska: L. Kalinić, Strinić, Ćorluka, Vida, Vrsaljko, Modrić, Badelj, Perišić, Rakitić (od 64' Brozović), Pjaca (od 80' N. Kalinić), Mandžukić (od 84' Kramarić). Izbornik: A. Čačić.

Turska: Babacan, Ozbayrakli, Aziz, Topal, Koybasi, Yokuslu, Tufan, Ayhan (od 54' Calik), Mor (od 84' Sen), Calhanoglu, Tosun (od 71' Sahan). Izbornik: F. Terim.

Hrvatska nogometna reprezentacija započela je svoj kvalifikacijski put prema Svjetskom prvenstvu u Rusiji domaćim ogledom s Turskom, na maksimirskom stadionu u Zagrebu pred praznim tribinama zbog Fifine kazne.

Turska je zaigrala bez nekoliko poznatih imena, no mladi Mor i veznjak Yokuslu u uvodnim su minutama opasno zaprijetili L. Kaliniću, nakon čega su Vatreni počeli preuzimati konce igre u svoje ruke.

U desetoj minuti Mandžukić je iz blizine zatresao prečku, a Pjaca odbijenu loptu poslao iznad gola, da bi potom udarac okušao i novi hrvatski kapetan Modrić. U 22. minuti prečku je glavom pogodio i Pjaca, da bi desetak minuta poslije okvir gola Tursku spasio i treći put, nakon udarca Perišića s ruba šesnaesterca.

Ipak, turska se mreža zatresla u 44. minuti, kada je Modrić izborio kazneni udarac, a Rakitić precizno pogodio s bijele točke za vodstvo. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela, međutim, Calhanoglu je iz slobodnog udarca - uz dodir hrvatskog živog zida - stigao poravnati rezultat na 1:1.

Početkom drugog poluvremena turski napadač Tosun testirao je vratara Kalinića, da bi nove hrvatske napade u 75. minuti pokušao okruniti Pjaca, ali njegov je odličan pokušaj glavom obranio Babacan.

U završnim je minutama blizu pogotka glavom bio i Vida, da bi u sudačkoj nadoknadi Badelj probio tursku obranu, ali nije pronašao put do mreže i pobjede, te su obje momčadi zaključile zagrebački okršaj s bodom u džepu.

U preostala dva susreta hrvatske skupine postignuti su identični rezultati. Ukrajina je kod kuće odigrala s Islandom 1:1, a Kosovo je s 1:1 debitiralo na gostovanju kod Finske. Hrvatska svoj drugi i treći susret kvalifikacija igra u listopadu, na gostovanjima kod Kosova (6. listopada) i Finske (9. listopada).