Prijašnji susreti

Hrvatska - Island: Vatreni odgodili islandski trenutak za povijest

12.11.2016.

Hrvatska i Island u studenome 2016. godine na Maksimiru igraju svoj peti međusobni susret, a Islanđani još čekaju na svoju prvu pobjedu.

U samo jednom od četiri dosadašnja susreta Island je protiv Hrvatske izbjegao poraz: 15. studenoga 2013. godine u Reykjaviku u prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu odigrao je 0:0 s Vatrenima, premda je od 50. minute bio bez isključenog Skulasona.

Taj je dvoboj istovremeno bio i debi Nike Kovača na klupi hrvatske seniorske reprezentacije, a vrijedi istaknuti da je u oba susreta doigravanja za Island zaigrao i legendarni napadač Eidur Gudjohnsen.

U uzvratu, četiri dana kasnije u Zagrebu, Hrvatska je dio utakmice odigrala s desetoricom zbog isključenja Marija Mandžukića, no stigla je do ključne pobjede 2:0 i željenog plasmana na veliku pozornicu.

Pogotke su za Vatrene postigli Mandžukić, prije crvenog kartona, u 27. minuti, te kapetan Darijo Srna na samom početku drugog poluvremena. Bila je to izvrsna partija Hrvatske koja je Island ostavila bez prvog, povijesnog plasmana na veliko natjecanje. Na taj su pothvat Islanđani morali čekati još dvije godine.

Prva dva susreta Hrvatske i Islanda odigrana su u ožujku i rujnu 2005. godine, u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj. Pod vodstvom izbornika Kranjčara, Vatreni su Islanđane ugostili u Zagrebu i slavili 4:0, uz dva pogotka tadašnjeg kapetana Nike Kovača.

Po jedan su dodali današnji trener reprezentacije Josip Šimunić te Dado Pršo, a Islanđane je predvodio Hermann Hreidarsson, igrač nekolicine engleskih prvoligaša.

Rujanski okršaj u Reykjaviku bio je neizvjesniji, s obzirom da je Island na poluvremenu vodio 1:0 golom Gudjohnsena iz 24. minute. Međutim, u 56. i 61. minuti za preokret se pobrinuo dvostruki strijelac Boško Balaban, a pobjedu Hrvatske zapečatio je Srna s bijele točke desetak minuta prije kraja.

Hrvatska je u tom ciklusu osvojila prvo mjesto na tablici kvalifikacijske skupine, bez poraza, i potvrdila vizu za Njemačku, a Island je natjecanje završio pretposljednji, ispred Malte, s četiri osvojena boda.