Vatreni među osam najboljih na svijetu

Hrvatska na jedanaesterce preko Danske do četvrtfinala!

01.07.2018.

U osmini finala Svjetskog prvenstva u Rusiji, Hrvatska je snage odmjerila s Danskom i nakon dramatičnog susreta te izvođenja jedanaesteraca ostala u turniru.

HRVATSKA - DANSKA 4:3 (1:1, 1:1 - 11m)
SP 2018., osmina finala.
Stadion Nižnji Novgorod, Nižnji Novgorod.

Sudac: N. Pitana (Argentina)

Strijelci: 0:1 - M. Jorgensen (1'), 1:1 - Mandžukić (4')

Jedanaesterci: Eriksen - Subašić brani, Badelj - Schmeichel brani, 1:2 - Kjaer, 2:2 - Kramarić, 2:3 - Krohn-Dehli, 3:3 - Modrić, Schöne - Subašić brani, Pivarić - Schmeichel brani, N. Jorgensen - Subašić brani, 4:3 - Rakitić

Žuti kartoni: M. Jorgensen (115')

Hrvatska: Subašić, Strinić (81' Pivarić), Vida, Lovren, Vrsaljko, Brozović (71' Kovačić), Rakitić, Perišić (97' Kramarić), Modrić, Rebić, Mandžukić (108' Badelj). Izbornik: Z. Dalić.

Danska: Schmeichel, Kjaer, Knudsen, Christensen (46' Schöne), M. Jorgensen, Dalsgaard, Delaney (98' Krohn-Dehli), Eriksen, Braithwaite (106' Sisto), Poulsen, Cornelius (66' N. Jorgensen). Izbornik: A. Hareide.

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva pobjedom na jedanaesterce protiv Danske te će se 7. srpnja u Sočiju sastati s domaćinom Rusijom.

Početak u Nižnjem Novgorodu nije mogao biti uzbudljiviji: na isteku prve minute M. Jorgensen je iz gužve u hrvatskom šesnaestercu poslao loptu ispod Subašića za 1:1, a već u četvrtoj Mandžukić je odbijenu loptu u danskom šesnaestercu proslijedio u mrežu za 1:1.

No, potom je ritam zbivanja usporen i do poluvremena su obje momčadi imale tek nekolicinu prigoda (Perišić, Braithwaite, Rakitić, Rebić, Lovren, Eriksen), a u nastavku su vratari posla imali tek u završnih petnaestak minuta, ali niti jedna momčad nije mogla do pobjedničkog pogotka.

U produžecima je Danska bila opasniji suparnik, no najveća se šansa otvorila Vatrenima u 115. minuti. Modrić je sjajno proigrao Rebića, koji u stopostotnoj prigodi iznuđuje kazneni udarac, ali Schmeichel je zaustavio pokušaj hrvatskog kapetana s 11 metara.

Pristupilo se stoga izvođenju jedanaesteraca, a Subašić je obranio udarce Eriksena, Schönea i N. Jorgensena. Za Dance su pogađali Kjaer i Krohn-Dehli, a za Hrvatsku Kramarić, Modrić i u posljednjoj seriji Rakitić za veliko slavlje i ostanak na Svjetskom prvenstvu.