Vatreni među četiri najbolja na svijetu

I Rusija pala na jedanaesterce, s Engleskom za finale!

07.07.2018.

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva u Rusiji! U Sočiju je na jedanaesterce izbacila domaćina Rusiju i slijedi joj okršaj s Englezima za veliko finale.

RUSIJA - HRVATSKA 5:6 (2:2, 1:1, 1:1 - 11m)
SP 2018., četvrtfinale.
Stadion Fišt, Soči.

Sudac: S. Ricci (Brazil)

Strijelci: 1:0 - Čerišev (31'), 1:1 - Kramarić (39'), 1:2 - Vida (101'), 2:2 - Fernandes (115')

Jedanaesterci: Smolov - Subašić brani, 2:3 - Brozović, 3:3 - Dzagoev, Kovačić - Akinfejev brani, Fernandes - promašaj, 3:4 - Modrić, 4:4 - Ignjaševič, 4:5 - Vida, 5:5 - Kuzjajev, 5:6 - Rakitić.

Žuti kartoni: Lovren (35'), Strinić (38'), Vida (101'), Gazinskij (109'), Pivarić (114')

Rusija: Akinfejev, Fernandes, Kutjepov, Ignjaševič, Kudrijašev, Čerišev (67' Smolov), Kuzjajev, Zobnin, Golovin (102' Dzagoev), Samedov (54' Erohin), Dzjuba (79' Gazinskij). Izbornik: S. Čerčesov.

Hrvatska: Subašić, Strinić (74' Pivarić), Vida, Lovren, Vrsaljko (97' Ćorluka), Rakitić, Modrić, Perišić (63' Brozović), Kramarić (88' Kovačić), Rebić, Mandžukić. Izbornik: Z. Dalić.

Nakon što su u skupini svladali Nigeriju, Argentinu i Island, te u osmini finala svladali Dansku na jedanaesterce, Vatreni su u Sočiju istrčali na noge domaćinu Rusiji u posljednjem četvrtfinalnom ogledu ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva.

U uvodnim su minutama Rusi pokušali zaprijetiti Subašiću, uzvratio je Rebić, no pravih uzbuđenja nije bilo sve do 31. minute, kada se Čerišev odlučio na udarac s dvadesetak metara i sjajno pogodio rašlje za rusko vodstvo.

No, kao i protiv Danske, Hrvatska se u teškim trenucima uspjela vratiti te je poravnala nakon samo osam minuta. Mandžukić je ubacio za Kramarića, koji glavom iz blizine pogađa za 1:1, rezultat s kojim se otišlo na odmor.

Igrala se 60. minuta kada je Perišić iz odlične situacije pogodio vratnicu, a u sudačkoj nadoknadi Subašić je odlično zaustavio pokušaj Smolova, unatoč problemu s ozljedom hrvatskog vratara.

Hrvatska i Rusija tako su još jednom morali u produžetke, a Vida je u 101. minuti najviše skočio nakon Modrićevog kornera i poslao loptu u mrežu za prednost Dalićevih izabranika 2:1.

Međutim, ni Rusija se nije predavala te je u 115. minuti Fernandes iskoristio centaršut Dzagoeva iz prekida i također glavom osigurao izjednačenje na 2:2 i još jedno raspucavanje s bijele točke.

U prvoj je seriji Subašić obranio pokušaj Smolova, u drugoj je Akinfejev zaustavio Kovačića, a u trećoj je Fernandes promašio okvir gola. Precizni su bili Dzagoev, Ignjašević i Kuzjajev s jedne, odnosno Brozović, Modrić, Vida i ponovno na kraju Rakitić s druge strane, za veliko hrvatsko slavlje.

Polufinale protiv Engleske na rasporedu je u srijedu, 11. srpnja u 20:00 sati po hrvatskom vremenu, na stadionu Lužnjiki u Moskvi, a dan ranije sastaju se Francuska i Belgija.