Novo osječko slavlje

Povratak pobjedama: Vatreni ponovno nadjačali Wales

08.06.2019.

Izabranici Zlatka Dalića upisali su u Osijeku nova tri boda na putu prema Europskom prvenstvu, svladavši na Gradskom vrtu Velšane rezultatom 2:1.

HRVATSKA - WALES 2:1 (1:0)
Kvalifikacije za EP 2020., Skupina E.
Stadion Gradski vrt, Osijek.

Sudac: I. Kovacs (Rumunjska)

Strijelci: 1:0 - Lawrence (17' - ag), 2:0 - Perišić (48'), 2:1 - Brooks (77')

Žuti kartoni: Brekalo (28'), Bale (49'), Jedvaj (50'), Lovren (54'), Vida (69'), Brozović (90+2')

Hrvatska: Livaković, Barišić, Vida, Lovren, Jedvaj, Brozović, Modrić, Perišić (90+3' Škorić), Kovačić (76' Badelj), Brekalo (67' Pašalić), Kramarić. Izbornik: Z. Dalić.

Wales: Hennessey, Davies, Lawrence, Mepham, Roberts, Smith (65' Brooks), Allen, James (79' Matondo), Vaulks (66' Ampadu), Wilson, Bale. Izbornik: R. Giggs.

Nakon dva puta po 2:0 u osječkim susretima s Walesom 2010. i 2012. godine, Hrvatska je još jednom protiv istog suparnika došla do pobjede na Gradskom vrtu, a ove je subote na semaforu naposljetku pisalo 2:1.

Pred 17.000 gledatelja, utakmica je započela minutom šutnje za bivšeg predsjednika Uefe Lennarta Johanssona te dvije djevojke tragično preminule u prometnoj nesreći kod Novske.

U uvodnim je minutama Hrvatska preuzela kontrolu, pokušavali su Perišić i Kramarić, no za vodstvo svjetskih doprvaka pobrinuo se velški branič Lawrence, koji je u 17. minuti u vlastitu mrežu skrenuo prizemni ubačaj Perišića.

Prije odlaska na odmor još je jednom odmjerenim udarcem pokušao Kramarić, a na samom isteku prvog poluvremena Livaković je sačuvao svoja vrata ispred opasnih pokušaja Vaulksa i Daviesa.

Na samom početku drugog dijela Hennessey je zaustavio Brekala, Kovačiću je pogodak na odbijenu loptu poništen zbog zaleđa, ali već u sljedećoj akciji novu odbijenu loptu u hrvatsku prednost 2:0 pretvara Perišić.

Potom je Bale imao tri obećavajuće prilike za goste, no njegova nepreciznost i dobre Livakovićeve intervencije nisu dopustile promjenu rezultata, sve do 77. minute. Tada je Brooks pucao, a lopta se od Vide odbila iza Livakovićevih leđa za smanjenje na 2:1.

U samoj završnici Kramarić je imao veliku prigodu zapečatiti pobjedu Vatrenih, dok je u protunapadu Livaković uspio zaustaviti pokušaj Brooksa za izjednačenje.

Mađarska je u kasnijem terminu pobijedila u Azerbajdžanu 3:1, a u preostalim lipanjskim dvobojima Skupine E sastaju se Azerbajdžan - Slovačka i Mađarska - Wales. Hrvatska će u utorak, 11. lipnja, odigrati prijateljsku utakmicu s Tunisom u Varaždinu.