Uspješna provjera u St. Gallenu

Brekalo i Pašalić potopili Švicarce

07.10.2020.

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je Švicarsku (2:1) u prijateljskoj utakmici poslije koje izbornik Zlatko Dalić može biti prezadovoljan.

I to zbog barem dvaju razloga: uspio je odmoriti stožerne prvotimce za zahtjevne nadolazeće ispite u Ligi nacija protiv Švedske i Francuske i dobio potvrdu da može ozbiljno računati s nekim novim licima i igračima koji su do sada imali skromniju minutažu.

Sve će, uostalom, reći postignuti pogoci: u 42. minuti Petković je ostavio loptu za Pašalića koji je pravodobno proigrao Bradarića prije negoli je Brekalo njegovu povratnu loptu volejom zakucao u bliži kut nemoćnog švicarskog vratara Omlina i okončao akciju iz nogometnih udžbenika. Baš kao i ogledni primjer suradnje dvojice igrača u završnici pred protivničkim vratima: u 65. minuti Pašalić je na lijevoj strani švicarskoga šesnaesterca proigrao Budimira, koji je uzvratio idealnom asistencijom, poslije koje je Pašaliću preostalo obaviti lakši dio posla - uklizati i zatresti nebranjeni dio mreže. Na radost velikog broja hrvatskih navijača u St. Gallenu koji su tijekom cijele utakmice bučno bodrili Vatrene.

Švicarci su se još jednom potvrdili kao vrlo neugodan protivnik i prije vodstva stvorili dvije izgledne prilike koje nisu pretvorili u pogodak samo zahvaljujući sjajnim intervencijama Dominika Livakovića, u prvoj (8’) je hrvatski vratar ukrotio Rodriguezov udarac, a u drugoj (23’) bravurozno obranio pokušaj Gavranovića u izravnom sučeljavanju dvojice “dinamovaca”. U 31. minuti je Gavranović, međutim, ipak uspio svladati klupskog suigrača poslije ubačaja Xhake s lijeve strane.

Hrvatski su reprezentativci odlično reagirali po primljenom pogotku i pet minuta poslije nagovijestili izjednačenje. Melnjak je iskoristio obilje prostora na lijevoj strani i idealnu dubinsku loptu Ćalete-Cara, ali Petković na drugoj vratnici u idealnoj situaciji nije uspio zatresti Omlinovu mrežu. Mogla je Hrvatska do kraja prvoga dijela potpuno preokrenuti rezultat, ali se lopta poslije Bradarićeva udarca (45’) odbila od bloka i završila malo iznad grede.

U 65. minuti Pašalićevim su pogotkom stvari ipak sjele na svoje mjesto. Hrvatski je izbornik u nastavku susreta pravodobnim izmjenama uspio zadržati ritam igre i balans momčadi koja je zagospodarila travnjakom stadiona Kybunpark, pogotovo kad su u igru ušli Brozović, Perišić i kapetan Luka Modrić, koji je u St. Gallenu upisao 128. nastup za Vatrene.

ŠVICARSKA - HRVATSKA 1:2

ST. GALLEN - Stadion Kybunpark. Sudac: Tiago Bruno Lopes Martins (Portugal). Strijelci: 1:0 Gavranović (31’), 1:1 Brekalo (42’), 1:2 Pašalić (65’). Žuti kartoni: Kovačić (18’), Lotomba (39’), Jedvaj (90’).

ŠVICARSKA: Omlin - Comert, Schär (75’ Benito), Omeragić - Lotomba, Fernandes (62’ Itten), Xhaka (46’ Freuler), Sow (64’ Sohm), Rodriguez (46’ Zuber) - Gavranović, Mehmedi (46’ Vargas).

HRVATSKA: Livaković - Uremović (61’ Jedvaj), Vida, Ćaleta Car, Melnjak - Badelj (46’ Brozović), Kovačić (56’ Rog) - Brekalo (75’ Perišić), Pašalić (75’ Modrić), D. Bradarić - Petković (57’ Budimir).