Iskorištene tri prilike

Hrvatska donosi bodove s Cipra: Perišić, Gvardiol i Livaja osigurali pobjedu

08.10.2021.

Izabranici Zlatka Dalića upisali su u petak u Larnaci svoju petu pobjedu u kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru.

CIPAR - HRVATSKA 0:3 (0:1)
Kvalifkacije za SP 2022., Skupina H.
AEK Arena, Larnaca.

Sudac: M. Oliver (Engleska)

Strijelci: 0:1 - Perišić (45+2'), 0:2 - Gvardiol (80'), 0:3 - Livaja (90+2')

Žuti kartoni: Artymatas (33'), Kovačić (33'), Avraam (44'), Stanišić (61')

Cipar: Michael, Ioannou, Soteriou, Andreou, Avraam (61' Antoniades), Kastanos, Artymatas (69' Kyriakou), Psaltis, Papoulis (69' Loizou), Sotiriou (85' Kakkouli), Pittas (46' Tzionis). Izbornik: N. Kostenoglou.

Hrvatska: Livaković, Sosa, Gvardiol, Ćaleta-Car, Stanišić, Brozović (84' Jakić), Modrić (84' Ivanušec), Kovačić (63' Pašalić), Vlašić (68' Brekalo), Perišić, Kramarić (68' Livaja). Izbornik: Z. Dalić.

Poslije vrlo uspješnog rujna, Vatreni su odlično otvorili i listopadski dio kvalifikacija za nadolazeću svjetsku smotru - od brojnih su prilika na Cipru iskoristili tri te u Larnaci uzeli sva tri boda, ponovno bez primljenog pogotka.

Činilo se da je uvodne pokušaje okrunio pogodak Kramarića u 23. minuti, no poništen je zbog zaleđa, a Hrvatska je do zasluženog vodstva napokon stigla u sudačkoj nadoknadi prvog dijela. Kapetan Modrić sjajno je proigrao Perišića, koji precizno pogađa iskosa za 1:0.

Upravo se Modriću pružila najbolja prigoda početkom drugog poluvremena - u 54. minuti dosuđen je kazneni udarac zbog prekršaja na Kramariću, no ciparski vratar Michael obranio je kapetanov pokušaj.

Potvrda hrvatske pobjede ipak je stigla u posljednjih desetak minuta dvoboja. Prvo je Gvardiol na drugoj vratnici dočekao loptu nakon udarca iz kuta i upisao reprezentativni prvijenac, da bi se u sudačkoj nadoknadi drugog dijela Brekalo izborio za loptu i asistirao Livaji za konačnih 3:0.

U preostalim utakmicama sedmog kola Skupine H Rusija je kod kuće nadjačala Slovačku 1:0, dok je Slovenija u gostima pobijedila Maltu 4:0. Hrvatska kvalifikacije nastavlja u ponedjeljak, u Osijeku protiv Slovačke.