Tri obranjena jedanaesterca

Hrvatska preko Japana u četvrtfinale, Livaković junak Vatrenih!

05.12.2022.

U osmini finala Svjetskog prvenstva u Kataru hrvatska nogometna reprezentacija sastala se s Japanom, a putnik u četvrtfinale odlučen je boljim izvođenjem jedanaesteraca - bit će to Vatreni!

JAPAN - HRVATSKA 1:1 (1:0, 2:4 - 11m)
SP 2022., osmina finala
Stadion Al Janoub, Al Wakrah.

Sudac: I. Elfath (SAD)

Strijelci: 1:0 - Maeda (43'), 1:1 - Perišić (56')

Jedanaesterci: Minamino - Livaković brani, 1:2 - Vlašić, Mitoma - Livaković brani, 1:3 - Brozović, 2:3 - Asano, Livaja - vratnica, Yoshida - Livaković brani, 2:4 - Pašalić

Žuti kartoni: Kovačić (90'), Barišić (117')

Japan: Gonda, Taniguchi, Yoshida, Tomiyasu, Nagatomo (64' Mitoma), Morita (106' Tanaka), Endo, Ito, Kamada (75' Sakai), Doan (87' Minamino), Maeda (64' Asano). Izbornik: H. Moriyasu.

Hrvatska: Livaković, Barišić, Lovren, Gvardiol, Juranović, Brozović, Modrić (99' Majer), Kovačić (99' Vlašić), Perišić (106' Oršić), Kramarić (68' Pašalić), Petković (62' Budimir, 106' Livaja). Izbornik: Z. Dalić.

Kao ni u Rusiji prije četiri i pol godine, nije moglo bez drame. Hrvatska nogometna reprezentacija prošla je u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Kataru poslije neizvjesnog ogleda sa žilavim Japanom, boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Izbornik Zlatko Dalić susret je započeo s Barišićem umjesto neoporavljenog Sose te s Petkovićem u vrhu napada, a Perišić i Petković propustili su dvije ponajbolje prilike u prvom poluvremenu. Japanci su, međutim, koristili svaku priliku i prostor za svoje napade, te su za svoj trud nagrađeni na isteku prvog poluvremena, kada iz blizine pogađa Maeda.

Hrvatska potraga za izjednačenjem uspjela je u 56. minuti: fantastičnim udarcem glavom poravnao je Perišić, nakon izvrsnog ubačaja Lovrena.

Potom je sjajno pucao i Modrić, no susret je s 1:1 na semaforu otišao u produžetke, a nakon propuštene prilike Majera u 119. minuti, i u raspucavanje s bijele točke.

Na scenu je tada stupio hrvatski junak Livaković: obranio je tri od četiri japanska pokušaja! S druge strane, precizni su bili Vlašić, Brozović i naposljetku Pašalić, dok je Livaja pogodio vratnicu. Hrvatsko je slavlje moglo početi, a u četvrtfinalu čeka pobjednik ogleda Brazila i Južne Koreje.