Prijateljska utakmica u Lisabonu

Portugal kao posljednji test pred Euro

08.06.2024.

Hrvatska nogometna reprezentacija danas (18:45) u Lisabonu protiv Portugala igra prijateljsku utakmicu koja će poslužiti kao zadnja provjera uoči nastupa Vatrenih na Europskom prvenstvu u Njemačkoj.

Izbornik Zlatko Dalić u više je navrata naglasio da je Portugal idealan protivnik uoči premijere na europskoj smotri protiv Španjolske, Vatreni će na nacionalnom stadionu u Lisabonu tražiti potvrdu svoje klase i dobrom igrom i rezultatom napuniti se potrebnim samopouzdanjem. A poveznica Portugal i Euro... Naravno da misli odlete u Francusku, u Lens, u osminu finala Europskog prvenstva u Francuskoj 2016. godine.

Tekle su posljednje minute drugoga produžetka. Na semaforu je svijetlilo 0:0, čekao se rulet jedanaesteraca. A onda... SrnaPerišić i.... Stativa! Minuta 117. Akcija ide dalje. Lopta se odbija do Strinića i migolji, Cristiano Ronaldo je uzima i dodaje Sanchesu koji juri u kontru... Nani, Cristiano Ronaldo i... Subašić refleksno brani, ali... Lopta se odbija do usamljenoga Quaresme na gol-crti i... Gol!

Sve je ukazivalo da povratka neće biti... Nije, doduše, još bio kraj. U posljednjim sekundama Vida je potegnuo volej manirom najboljih napadača, poput svoga oca i nekoć centarfora, Rudike. Portugalski vratar već je bio svladan, ali... Lopta je prohujala pored lijeve vratnice. Jedina prilika za izjednačenje “prohujala je s vihorom”. Posljednji sučev zvižduk proparao je bubnjiće, a hrvatski igrači polijegali travnjakom od muke... Što ti je nogomet, samo 27 sekundi uoči primljenoga pogotka Hrvatska je pogodila stativu, a Portugal bio stisnut u svom šesnaestercu.

Takva se utakmica dogodi valjda jednom u sto godina. Utakmica u kojoj je do Quaresmina pogotka u posljednjim sekundama 117. minute napadački potencijal obiju momčadi čučao zarobljen u okovima (pre)oprezna pristupa, a najbolje prilike među golgeterima najviše klase (Cristiano Ronaldo, Mandžukić) promašivao hrvatski branič Domagoj Vida. Prvu, drugu, treću... U Domagojevu slučaju milimetri su odlučivali. Baš kao što je poslije Eura u Francuskoj ostao dojam da je Hrvatska otići puno dalje.

Novi Euro je pred vratima, a Vatreni, osokoljeni dvjema medaljama na posljednjim svjetskim prvenstvima i medaljom u Ligi nacija, pred prijateljsku utakmicu s Portugalom žele puno više u Njemačkoj. Zlatna generacija hrvatskog nogometa još ima puno toga za reći. Počevši od današnje utakmice u Lisabonu. Sretno, Vatreni!