Uoči odlaska na EURO 2024

Odličan nastup Hrvatske u Lisabonu za prvu pobjedu nad Portugalom

08.06.2024.

Hrvatska nogometna reprezentacija u Portugalu je odradila generalnu probu prije odlaska na Europsko prvenstvo u Njemačkoj te ubilježila povijesnu prvu pobjedu nad selekcijom domaćina.

PORTUGAL - HRVATSKA 1:2 (0:1)
Prijateljska utakmica.
Estadio Nacional, Lisabon.

Sudac: H. Osmers (Njemačka)

Strijelci: 0:1 - Modrić (8' - 11m), 1:1 - Jota (48'), 1:2 - Budimir (56')

Žuti kartoni: Budimir (39'), Brozović (59'), Cancelo (77'), Ivanušec (90+1')

Portugal: Costa, Mendes (46' Cancelo), Inacio, Dias, Dalot (46' Semedo), Vitinha (85' Nunes), Palhinha, Fernandes (70' Neto), Felix (46' Leao), Silva, Ramos (46' Jota). Izbornik: R. Martinez.

Hrvatska: Livaković, Gvardiol, Pongračić, Šutalo, Stanišić, Brozović, Modrić (54' Sučić), Kovačić, Majer (54' Mario Pašalić), Kramarić (54' Perišić), Budimir (67' Petković). Izbornik: Z. Dalić.

Nakon pripremne pobjede nad Sjevernom Makedonijom u Rijeci (3:0), Vatreni su prije nedjeljnog dolaska u svoj kamp u njemački Neuruppin s odigrali i prijateljsku utakmicu protiv jednog od favorita Europskog prvenstva, Portugalu.

Na gostovanju u Lisabonu Hrvatska je rano povela, već u osmoj minuti, zahvaljujući realiziranom kaznenom udarcu kapetana Modrića. U prvom je dijelu domaćin mogao još nekoliko puta po loptu u mrežu, s obzirom da je Hrvatska prije svega na krilima raspoloženog Gvardiola stvorila još nekoliko dobrih šansi.

Portugal je u drugo poluvrijeme ušao s nekoliko novih igrača, pritisnuo i brzo stigao do izjednačenja, preko Jote. Međutim, Vatreni su već u 56. minuti odgovorili na najbolji način - Mario Pašalić je pogodio prečku, a Budimir loptu pospremio u mrežu za 2:1.

Do kraja utakmice imali su i jedni i drugi nekoliko prigoda za novi pogodak, no rezultat se više nije mijenjao, što je Vatrenima bila prva pobjeda nad Portugalom, u osmom međusobnom ogledu.