Golijada u Varšavi

Hrvatska remizirala i završila utakmicu s desetoricom

15.10.2024.

Hrvatska nogometna reprezentacija remizirala (3:3) je s Poljskom u Varšavi u 4. kolu skupine 1 Lige nacija, u dramatičnoj utakmici punoj preokreta koju su Vatreni završili s desetoricom uslijed isključenja Dominika Livakovića u 76. minuti.

Poljska je povela već u petoj minuti, Zielinski je iskosa s lijeve strane naciljao suprotni put Livakovićevih vrata - 1:0.

Hrvatska izjednačila u 20. minuti fantastičnim pogotkom Borne Sose, savršen volej poslije slobodnog udarca Luke Modrića s desne strane i odbijene lopte odsjeo je u lijevom kutu nemoćnog poljskog vratara - 1:1. Sosinim pogotkom počeo je uraganski preokret Vatrenih koji su do 26. minute postigli još dva pogotka. Oba u koprodukciji dvojice najmlađih: Petra Sučića i Martina Baturine.

Najprije je Sučić poslije duplog pasa s Baturinom istrčao pred Bulku iskosa s lijeve strane i pogodio malu mrežicu u suprotnom kutu, a dvije minute poslije Sučić je uzvratio asistencijom poslije neshvatljive pogreške Dawidowicza, a Baturina hladnokrvno zatresao mrežu u izravnom sučeljavanju s poljskim vratarem. Mogla je Hrvatska povećati prednost u 29. minuti, ali je snažan udarac Erlića završio malo preko vrata.

Do kraja poluvremena Kaminski (35’) je nagovijestio buđenje Poljaka prije negoli je Zalewski je pobjegao Šutalu i iskosa s lijeve strane neobranjivo zatresao suprotni kut u “reprizi” vodećeg pogotka domaćina. Desetak sekundi poslije Livaković je obranio još jedan udarac Kaminskog u stopostotnoj prilici.

Nastavak je otvorila prilika Zalewskog (48’), čiji je udarac poslije prodora po lijevoj strani uspio ukrotiti Livaković. A onda je uslijedio serijal prilika pred Bulkinim vratima, a poljski vratar redom branio udarce Modrića (55’), Kramarića (56’), Perišića (57’), Matanovića (60’) i Budimira (61’).

Poljska je došla do izjednačenja u 68. minuti poslije odmjerenog udarca Szymanskog, a u 74. minuti imala još jednu izrazitu priliku, ali je lopta poslije udarca Bednareka glavom poslije ubačaja iz kuta završila tik uz desnu vratnicu. Uslijedilo je Livakovićevo isključenje, ali Hrvatska je uspjela obraniti remi.

POLJSKA - HRVATSKA 3:3

VARŠAVA Stadion Narodowy. Sudac: Alejandro Hernandez (Španjolska). Strijelci: 1:0 Zielinski (5’), 1:1 Sosa (20’), 1:2 P. Sučić (24’), 1:3 Baturina (26’), 2:3 Zalewski (45’), 3:3 S. Szymanski. Žuti kartoni: Zielinski (Poljska), Gvardiol, Baturina, Budimir (Hrvatska). Crveni karton: Livaković (78').

POLJSKA: Bulka, Kiwior, Bednarek, Dawidowicz (38’ Piatkowski), Kaminski (62' Ameyaw), S. Szymanski, Moder (62' Oyedele), Zielinski (74' Kapustka), Zalewski, Swiderski (62' Lewandowski), Urbanski.
HRVATSKA: Livaković, Šutalo, Erlić (80' Labrović), Gvardiol, Perišić, Modrić, P. Sučić, Sosa, Baturina (80' L. Sučić), Kramarić (70' Pašalić), Matanović (61' Budimir).

Poredak: Portugal 10, Hrvatska 7, Poljska 4, Škotska 1.