Plasman u nokaut fazu

Dalić: “Ostvarili smo osnovni cilj, nema potrebe za euforijom“

28.06.2026.

Dalić: “Ostvarili smo osnovni cilj, nema potrebe za euforijom“
Foto: Drago Sopta/HNS

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić odradio je uobičajenu konferenciju za medije poslije pobjede nad Ganom koja je Vatrenima donijela plasman u nokaut fazu natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Kanadi, Meksiku i Sjedinjenim Američkim Državama.

Ovo su izbornikovi dojmovi:

“Ostvarili smo osnovni cilj, osvojili šest bodova. Znali smo da će Panama i Gana biti ključne utakmice, tako smo i planirali. Prvi korak je napravljen, sretan sam i što smo se digli, igrali svaku utakmicu sve bolje. Jučer smo igrali dobro u tehničkom, taktičkom i trkačkom smislu, tamo smo gdje smo htjeli. Ali to je tek prvi korak, slijedi nam Portugal. Tek ako prođemo Portugal, onda ćemo govoriti što dalje. Ovo je bilo očekivano. Imali smo Englesku koju smo izgubili jer smo im poklonili tri gola. Panamu smo dobili bez puno dobre igre. Na kraju Gana najbolja utakmica i dobra igra u svakom smislu. Okrećemo se Portugalu”.

O portugalskom izborniku Robertu Martinezu i pripremama za utakmicu…

“On je vrhunski i fantastičan trener, stručnjak. Jaka strana Portugala. Oni imaju igrače u najvećim svjetskim klubovima, osvajači su Lige prvaka s PSG-om. Imaju Ronalda, kao što mi imamo Luku, a Argentina Messija. Reprezentacija koja je favorit za osvajanje SP-a, ali mi se nemamo čega bojati. Moramo nastaviti ovako igrati i biti disciplinirani, suprotstaviti se na najbolji mogući način. Igrali smo s njima dosta puta, zadnji put prije Eura u Portugalu, dobro se poznajemo”.

O Petru Sučiću i Nikoli Vlašiću

“Petar Sučić je jedan od primjera kako je došao do transfera i reprezentacije, uz Baturinu. Preko Dinama do Intera. Igrač koji ima strašnu motoriku, igra dobro kao šestica, box to box u Interu, osvojio je titulu i u reprezentaciji uvijek pruža dobre partije. Jučer je bio dobar s loptom, i u defenzivnom smislu, pomagao je Luki i Kovi, rekli smo mu da se odlučuje i na šut jer je teren bio sklizak i mokar. Iskoristio je to na najbolji mogući način. Trud mu se isplatio i drago mi je zbog toga. Vlašić je imao uspona i padova u reprezentaciji, u kvalifikacijama za Euro je zabijao golove. Imao je jako dobru sezonu u Torinu, zbog toga kako igra, i njegovi treninzi dali su mi opciju da ga stavim da igra. Dobro se snalazi između linija, pucao je, zabio i pogodio i stativu. Došao je potpuno spreman, nagradilo ga je, a i nas koji smo ga stavili. Nije posustajao ni odustajao, nego je svaki dan bili sve bolji. Napravili smo s njim jako dobru stvar”.

O “bucanju” u prve dvije utakmice…

“Uvijek sam imao jasnu sliku. Da pojasnim to "bucanje". Protiv Engleske to nije bilo toliko loše, nego smo tri gola poklonili protivniku. Panama je bila u grču, velik pritisak i uvukao se manjak samopouzdanja kod igrača. Trebalo im je dati podršku. Rekao sam igračima "Vjerujem u vas, ali moramo naći načina da to posložimo kako treba". Uzeo sam odgovornost na sebe i dao im podršku. Rasteretio sam igrače negative, tako sam išao "bucati" drugačije da im vratim vjeru u sebe. Jučer je bilo dobro. Ali nema potrebe da radimo euforiju. Ako prođemo Portugal, onda smo napravili pravu stvar. Kao i u Rusiji i Katru, ako ispadneš prvu sljedeću nakon grupe, ništa. Sve moramo napraviti da nitko više ne bude nesretan”.

O podršci navijača…

“Moram im zahvaliti, možda ih je bilo i više nego u Rotterdamu, gdje ih je bilo 35.000, najmasovnije gostovanje u povijesti reprezentacije. Gdje god se okreneš, kockice. A poseban trenutak kad dođe refren pjesme Moja domovina, grli se cijeli stadion. To nas motivira i još više diže. Stalno govorimo o podršci navijača u Americi, osjećaj je jako lijep. Čovjek se osjeća ponosno i sretno. Ova reprezentacija okuplja hrvatski narod gdje god dođe. Nadam se da ćemo tako nastaviti. Hvala svima koji su nas podržali u jučerašnjoj utakmici, a i onima koji nas podržavaju diljem svijeta”.

O pripremama za nokaut fazu natjecanja…

“Napravit ćemo analizu njih i nas, što i kako smo igrali. Imamo tri dana za pripremu, bit će to dovoljno. Imamo razmišljanja što i kako se suprotstaviti. Imamo dobar put, ne treba puno promjena. Napravit ćemo najbolje. Dražen Ladić je bio na utakmici u Miamiju Portugal - Kolumbija, napravit ćemo detaljnu analizu. Svi su bili zdravi i dobro nakon utakmice. Danas ćemo se malo odmoriti i sutra nastaviti s radom”.

O rivalstvu s Portugalom i lošem međusobnom omjeru…

“Ne razmišljam puno o tome. Kad me glasnogovornik Tomislav Paak upozori na nešto, onda to znam, ali, eto, tradicije su tu da se ruše. U dvije prijateljske je bilo 1-1 i 2-1 za nas. Vrijeme je da to promijenimo. Ta će utakmica biti vrh svega. Ako to prođemo, onda smo dobili pravo biti ponosni na ovo Svjetsko prvenstvo. To je velik izazov”.

O slavlju poslije Vlašićevog pogotka…

“Kad primiš gol nakon prekida nakon što vodiš do 72. minute, onda ti se uvuče strah. Ako primiš drugi gol, ispadaš. Uvukao se pritisak, ali kad smo zabili drugi gol bio sam siguran da je to to. Budimir je dao gol u 56. to onda nije bilo to, haha. Te emocije imam kao i svi drugi. Nekad ih ne pokazujem, ali teško proživljavam utakmice i sve što se događa, ogroman pritisak. Treba se nositi. Kad se dogodi stvar kao gol, onda osjetiš olakšanje”.

O primljenom pogotku iz prekida…

“Ljuti me način kako je došlo do prekida. Iz neke gužve radimo faul, to moramo popraviti i izbjeći jer te to košta ispadanja. Napravljen je blok, čovjek koji je radio blok bio je u zaleđu, oni to tako nisu tretirali. Nije ta reakcija bila najidealnija, ali do prekida nije smjelo doći. Protivnik nije bio u fazi napada, a ti mu daš poklon".

O veznoj liniji...

"Vezna linija mogla bi biti ključ. Ta borba će biti najvažnija i najteža. Oni su tu najkvalitetniji s nizom igrača, jedna od najboljih veznih linija na svijetu. Morat ćemo im se dobro suprotstaviti. Vidjet ćemo kako im se suprotstaviti, ali tko dobije bitku na sredini terena dobit će utakmicu”.

O variranju konačne ljestvice u skupini tijekom utakmice s Ganom…

"Nismo se bavili rezultatom druge utakmice, nije nam bilo toliko bitno. Utakmica naša je bila u egalu, razmišljaš o sebi i tim stvarima. Postojala je opcija da Panama izvuče rezultat protiv Engleske, dok je bila "nula", sat vremena, ali to nije bilo realno. Panama se potrošila protiv nas. Nismo se oko toga puno obazirali”.

O Perišićevom i Modrićevom angažmanu i rekordima…

“Ne znam što bih više rekao. Što god da kažemo, sve smo rekli. Impresivno je da imaju toliko utakmica, i da i u ovoj utakmici budu glavni igrači. Fanatičnost, borbenost, trka, zalaganje, i jedan i drugi. Perišić igra lijevog beka bez riječi ili ustezanja. Iako nije to njegova pozicija, procjena nam je bila da je tu bolji, kvalitetniji i koncentriraniji od Joška, i nije mu bilo lako. A Luka je pokazao s dva starta u završnici s koliko snage igra. Kako je utakmica odmicala, sve je brže trčao. Ponosan sam što tako igraju ljudske i igračke gromade”.

O Cristianu Ronaldu

“Mnogi znaju njegov način igre. Čovjek koji je postigao 1000 golova i koji ima takvu kvalitetu je slično kao Luka kod nas. Motor ekipe, uvijek gladan gola i napet, vreba opasnost. Ne igra puno fazu obrane, čeka, cijela momčad radi za njega, on vrhunski poentira. Nesumnjivo jedan od najboljih napadača svijeta”.

O Jošku Gvardiolu

“Pričat ću s njim, svjestan je da ne može tako lako doći u formu kakvu je imao. Ovo su utakmice jače od prijateljskih. Još ćemo vidjeti s kim ćemo početi. Bio bih najsretniji da je u punoj formi, to nam je hendikep. Ali Joško je s nama, ne želim ga obezvrijediti, ali da ga i ne izgubimo. Ako nije to 100 posto, da ga ne izlažemo još većem riziku”.

Naši partneri