Preokret domaćina za bodove

Hrvatska povela, Brazil slavio na otvaranju SP-a

12.06.2014.

Na otvaranju Svjetskog prvenstva u Brazilu Hrvatska je uspjela povesti, no bodovi su naposljetku pripali domaćinu natjecanja.

BRAZIL - HRVATSKA 3:1 (1:1)
Svjetsko prvenstvo, Skupina A.
Arena de Sao Paulo, Sao Paulo.

Sudac: Yuichi Nishimura (Japan)

Strijelci: 0:1 - Marcelo (11' - ag), 1:1 - Neymar (29'), 2:1 - Neymar (71' - 11m), 3:1 - Oscar (90+1')

Žuti kartoni: Neymar (27'), Ćorluka (66'), Lovren (70'), Luiz Gustavo (88')

Brazil: Julio Cesar, Marcelo, David Luiz, Thiago Silva, Dani Alves, Paulinho (od 63' Hernanes), Luiz Gustavo, Oscar, Neymar (od 88' Ramires), Hulk (od 68' Bernard), Fred. Izbornik: L. Scolari.

Hrvatska: Pletikosa, Vrsaljko, Ćorluka, Lovren, Srna, Modrić, Rakitić, Perišić, Kovačić (od 61' Brozović), Olić, Jelavić (od 78' Rebić). Izbornik: N. Kovač.

U Sao Paulu, 12. lipnja, otvoreno je Svjetsko nogometno prvenstvo utakmicom između domaćina Brazila i Hrvatske.

Hrvatska je prva zaprijetila, preko Kovačića i Olića, a potom i prva stigla do pogotka. U 11. minuti Olić je dao prizemnu loptu s lijeve strane, Jelavić je skrenuo, a ona se od Marcela odbila u mrežu za vodstvo.

Međutim, Brazil je potom pritisnuo te je sredinom prvog dijela Pletikosa morao izvrsno intervenirati na udarce Paulinha i Oscara, da bi Neymar u 29. minuti pogodio s ruba kaznenog prostora, prizemno od vratnice.

Šansu je uoči odlaska na odmor imao i Hulk, ali u drugo se poluvrijeme ušlo s neriješenih 1:1.

Uvodni dio nastavka također je pripao Brazilcima, no Hrvatska je postupno uspostavljala ravnotežu, no u 71. minuti našla se u rezultatskom zaostatku. Nakon kontakta Lovrena i Freda u šesnaestercu, sudac pokazuje na bijelu točku. Pletikosa je imao Neymarovu loptu na rukama, ali lopta je odsjela u mreži za vodstvo domaćina.

Izabranici Nike Kovača krenuli su u samoj završnici po poravnanje, ali udarci Modrića, Ćorluke i Perišića nisu pronašli cilj.

"Točku na i" stavio je Oscar prodorom preko hrvatske polovice na početku sudačke nadoknade i pogotkom za 3:1 te brazilsko slavlje.

Hrvatska će natjecanje u Skupini A nastaviti utakmicama protiv Kameruna i Meksika.