Dva pogotka Mandžukića

Izvrsna Hrvatska s četiri gola potopila Kamerun

19.06.2014.

U drugom nastupu na Svjetskom prvenstvu u Brazilu Hrvatska je ubilježila prvu pobjedu, uvjerljivo svladavši reprezentaciju Kameruna 4:0.

KAMERUN - HRVATSKA 0:4 (0:1)
Svjetsko prvenstvo, Skupina A, drugo kolo.
Arena Amazonia, Manaus.

Sudac: Pedro Proenca (Portugal)

Strijelci: 0:1 - Olić (11'), 0:2 - Perišić (48'), 0:3 - Mandžukić (61'), 0:4 - Mandžukić (73')

Žuti karton: Eduardo (90')

Crveni karton: Song (40')

Kamerun: Itandje, Assou-Ekotto, Matip, Nkoulou, Chedjou (od 46' Nounkeu), Mbia, Song, Enoh, Moukandjo, Aboubakar (od 70' Webo), Choupo Moting (od 75' Salli). Izbornik: V. Finke.

Hrvatska: Pletikosa, Pranjić, Ćorluka, Lovren, Srna, Modrić, Rakitić, Perišić (od 78' Rebić), Sammir (od 72' Kovačić), Olić (od 69' Eduardo), Mandžukić. Izbornik: N. Kovač.

Unatoč porazu od Brazila u prvoj utakmici (3:1), Hrvatska je ostala u igri za plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva zahvaljujući uvjerljivoj pobjedi nad Kameruncima u drugom kolu.

Kao i protiv Brazila, Hrvatska je do vodstva stigla u 11. minuti. Mandžukić je u kaznenom prostoru spustio loptu, a Perišić poslužio Olića, koji je zatresao mrežu. Nedugo poslije Perišić i Olić imali su novu šansu iz gužve, no nisu bili precizni, a Perišić je kasnije pokušao i glavom nakon ubačaja iz kornera.

Hrvatska je prije odlaska na odmor ostala i s igračem više. U 40. minuti Song je dobio izravni crveni karton zbog udaranja Mandžukića.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme, Perišić je projurio po lijevoj strani i matirao Itandjea za udvostručenje hrvatske prednosti.

Iako su Kamerunci preko pričuve Nounkeua te kasnije Mbije pokazali da imaju još municije, Hrvatska je preuzela kontrolu nad igrom, a Mandžukić je imao stopostotnu prigodu kada je istrčao sam prema Itandjeu. Srna je pokušao iz slobodnog udarca, a treći je pogodak Hrvatske pao i 61. minuti, kada je Mandžukić nakon Pranjićevog kornera pogodio glavom.

Konačnih 4:0 postavio je Mandžukić svojim drugim pogotkom na utakmici. U 73. minuti Eduardo je pucao, kamerunski čuvar mreže obranio, a odbijenu loptu hrvatski napadač mirno šalje u prazan gol.

Obostrano otvorena igra u završnici omogućila je još nekoliko velikih prilika za promjenu rezultata, pri čemu su najbliže pogotku bili Rakitić s jedne i Webo - koji je pogodio prečku - s druge strane.

U posljednjih 90 minuta, u ponedjeljak 23. lipnja, Hrvatska će igrati protiv Meksika, a Kamerun protiv Brazila. Izabranike Nike Kovača pobjeda sigurno vodi u nastavak natjecanja.