Mandžukić strijelac, a Bayern prvak Europe!

25.05.2013.

Mario Mandžukić i njegov Bayern su na krovu Europe! Hrvatski napadač bio je strijelac u finalu Lige prvaka u kojem su Bavarci s 2:1 slavili protiv Borussije Dortmund.

Dva njemačka velikana režirala su sjajno finale na Wembleyju pred 90.000 navijača, a utakmicu punu prigoda u 89. minuti je odlučio pogodak Arjena Robbena. Bayern je tako isprao gorak okus dva izgubljena finala proteklih godina te je po peti puta u klupskoj povijesti postao prvak Europe.

Bayern je u utakmicu ušao kao popriličan favorit nakon briljantnih predstava u Bundesligi i Ligi prvaka ove sezone, no mlada i nadobudna Borussia Dortmund je krenula hrabro, ofenzivno i agresivno, te je u prvom dijelu stvorila više izglednijih šansi.

Briljirali su vratari Neuer i Weidenfeller koji su daleko najzaslužniji što se na odmor otišlo bez pogodaka, a jednu od boljih prilika upisao je i večeras odlični Mario Mandžukić - u 26. minuti izvrsno je skočio na ubačaj Riberyja, no Weidenfeller vršcima prstiju loptu skreće u gredu.

Ipak, u drugom dijelu Borussia nije mogla nastaviti u istom ritmu, sredina terena trkački je pala, a Bayern je nametnuo svoju prepoznatljivu igru. Dominaciju je okrunio Mario Mandžukić u 60. minuti - nakon prodora i ubačaja Robbena, Mandžukić je iz blizine uspješno ugurao loptu u mrežu za veliko veselje Bavaraca, upisavši se tako u povijest kao prvi hrvatski strijelac iz igre u finalima Lige prvaka.

Borussia se, međutim, vratila u egal pogreškom braniča Dantea koji je prilično nepotrebno faulirao Reusa u šesnaestercu, a s bijele točke precizan je bio ?lkay Gündo?an.

No, Bayern nije dopustio da mu kroz ruke prođe još jedno finale Lige prvaka bez trofeja - u 89. minuti Ribery je fino petom ostavio loptu Robbenu koji odlično ulazi pred Weidenfellera i lakoćom ga matira za konačnih 2:1.

Omotan hrvatskom zastavom, Mario Mandžukić je sa suigračima podignuo pehar namijenjen pobjednicima Lige prvaka!