Neugodan domaći poraz od Škotske

07.06.2013.

Hrvatska nogometna reprezentacija doživjela je prvi poraz u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine.

Lipanj se još jednom pokazao lošim terminom za hrvatsku reprezentaciju - Škoti su priredili jedno od najvećih iznenađenja dosadašnjih kvalifikacija uopće pobijedivši usred Zagreba Hrvatsku s 1:0.

Hrvatskoj je to tek drugi poraz u kvalifikacijskim utakmicama kod kuće, a cijena je visoka - Belgija je pobjedom protiv Srbije preuzela potpunu kontrolu skupine A.

U lijepoj atmosferi pred 25.000 gledatelja, Hrvatska je izašla u ofenzivnom sustavu, sa Sammirom i Kovačićem u sredini terena, no usprkos laganom pritisku, izostale su veće šanse pred škotskim golom.

Jedan od rijetkih izleta Škotske pred gol Hrvatske urodio je u 27. minuti pogotkom koji je utišao Maksimir.

Maloney se sjurio kroz sredinu, Srna mu je izbio loptu, ali pred vlastiti gol gdje se dobro ispred Pletikose snalazi Snodgrass i donosi iznenađujuće vodstvo Škotskoj.

Hrvatska je nakon primljenog pogotka podignula intenzitet igre, no Sammir je promašio jednu odličnu šansu, Perišićev udarac bio je neprecizan, a Olić je iz dobre situacije pucao preko gola.

Igor Štimac je u nastavku pokušao napadačkim zamjenama podignuti razinu igre, no Hrvatska je bila indisponirana. Protok lopte spor, ubačaji neprecizni, udarci još neprecizniji.

Igra s četiri napadača u završnici urodila je još manjim brojem prigoda, hrvatska terenska dominacija se razvodnila, a Allan McGregor nije bio prisiljen na veći broj obrana.

Škotska je izdržala sve napade Hrvatske i tako došla do prve pobjede u ovim kvalifikacijama. Hrvatska se, pak, mora okrenuti prijateljskim ogledima s Portugalom (10.6.) i Lihtenštajnom (14.8.) kroz koje mora vratiti pozitivnu atmosferu uoči gostovanja u Srbiji.